- Ciepłe podwaliny pod otwory okienne, garażowe i in. - warto inwestować w solidne rozwiązania budowlane
- Wykończenie łazienki - lista niezbędnych materiałów
- Styropian grafitowy czy XPS – jak wybrać materiały do termoizolacji?
- Przewodnik po Meblach Tapicerowanych: Styl, Komfort, Trwałość
- Techniki Negocjacyjne dla Wynajmujących: Jak Wynegocjować Korzystne Warunki?
Kredyt na mieszkanie czy dom?
Warto zastanowić się w sytuacji, gdy już chcemy inwestować w zakup własnej nieruchomości, co będzie w naszym przypadku lepszym wyborem: mieszkanie czy prywatny, wolnostojący dom? Każdy wybór wydaje się być niepozbawiony wad i zalet. Ostatecznie jednak co będzie lepszą inwestycją w przypadku, gdy nasze oszczędności wymuszają na nas kredyt jeśli chcemy kupić nieruchomość?
Cena gruntu to dodatkowy koszt
Wiele osób zapomina o tym, że chcąc budować własny dom na kredyt trzeba uwzględnić w cenie też koszta zakupu gruntu i uzyskania wszystkich potrzebnych pozwoleń budowlanych. Pojedyncze zezwolenia nie są jakoś wyjątkowo wysokie, ale gdy zliczyć je wszystkie razem, wychodzi już konkretna kwota. Budując samodzielnie dom musimy tez zmierzyć się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami, jak brak pracowników, wzrost cen robocizny czy materiałów. Czasem konstrukcja domu wiąże się też z opóźnieniami. Oczywiście w czasie budowy musimy też gdzieś mieszkać. Jeżeli nie mamy zapewnionego darmowego dachu nad głową u kogoś z rodziny, musimy liczyć się jeszcze z kosztami najmu. Budowa zaś może trwać nawet kilka lat.
Mieszkanie i szybka finalizacja zakupu
Kupując mieszkanie pochodzące zarówno z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego, mamy do czynienia z sytuacją przejrzystą finansowo. Raczej mało prawdopodobne, aby spotkały nas jakieś dodatkowe finansowe niespodzianki. Umowę podpisujemy na daną kwotę i nie musimy zajmować się osobiście realizacją projektu budowlanego w przypadku kupna mieszkania deweloperskiego. Kredyt który weźmiemy powinien w pełni pokryć koszt zakupu nieruchomości i dzięki temu nasza sytuacja finansowa będzie stabilna.
Inwestycja na przyszłość
Musimy mieć też na uwadze to, że koszty eksploatacji mieszkania są dużo niższe niż utrzymanie prywatnego domu. Dom zazwyczaj ma większą powierzchnię, wymaga większych nakładów na ogrzewanie, trzeba tez zadbać o regularne remonty i utrzymanie otoczenia w porządku. W sytuacji kryzysowej dużo prościej sprzedać mniejsze mieszkanie, szczególnie jeżeli znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Domy mają też to do siebie, że dużo trudniej je wynająć, nie tylko ze względu na koszty eksploatacji i opłaty za media, ale też przez zazwyczaj peryferyjne usytuowanie w mieście. Wymusza to na potencjalnym najemcy długotrwałe dojazdy do pracy komunikacją miejską lub posiadanie i utrzymanie auta, co i tak często wiąże się ze staniem w korkach. Osiedla domków jednorodzinnych zazwyczaj mają też słabo rozbudowane zaplecze handlowo-usługowe w okolicy, co nie przekłada się na atrakcyjność takiej lokacji pod kątem najmu.